22 Aralık 2008 Pazartesi

benim güzel mandalinam part1

Loadtr.Com
"Mandalinayı çok sevenden değil, biraz bile olsa sevmeyenden kork!"
İtalyan Atasözü

Bu atasözünün sahibi bilinmemekle birlikte araştırmalar sonucu 15. yüzyılın başlarında ortaya çıktığını söyleyebiliriz. O yıllarda İtalya' da Sicilya' nın bağrından kopmuş gençler, günümüzdeki mafya yapılaşmasına benzer bir yapılaşma içine girmişlerdir. Bu gençler küçük çetecikler halinde madeni bir şekilde yaşayan kibar ve kurallara uyan İtalyan halkını rahatsız etmeye başlamışlardır.
Bu sırada hikayemizle ilgisi önemli bir bilgiyi de vermek gerekirse, o yıllarda Sicilya bölgesinde turunçgil üretimi yok denecek kadar azdır. İtalya' ya serserilik yapmak için gelen sicilyalılar, bu ilginç görünümlü turuncu meyveleri tanımıyor, hatta "yemyeşil ağaçtan turuncu meyve mi çıkarmış canım" diyerek bu güzel mevyelerden hiç yemiyorlarmış. Gel zaman git zaman, mandalinayı çok seven italyan halkı sicilyalıları mandalina yiyip yemediklerine göre ayırt etmeye bbaşlamışlardır ve mandalina yemeyen bu insanlardan korkmaya başlamışlardır. İşte bu atasözümüzün bu zamanlarda ortaya çıktığını düşünüyoruz.
Bu sözümüz de yayıldıktan sonra biraz gözleri açılan italyanlar da sicilyalılar gibi davranıp mandalina yememeye, böylelikle ülkelerinin içinde garip bir korku unsuruyla statü edinmeye başlamışlardır. Fakat birdenbire italyan halkı da hiçç mandalina tüketmemeye başlamışlar. Sokakta mandalina yiyen insanları güçsüz görmek, onlara zulüm yapmak neredeyse moda haline geldi.
Üreticiler bu sırada gizli bir toplantı içindeydiler. Yıllardır geçimlerini sağlayan mandalinaları insanlara yeniden yedirmeleri gerekiyordu, ve bir plan yaptılar...

1. Bölümün Sonu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder